Wynajem mieszkań cieszy się dużą popularnością, ponieważ jest stosunkowo łatwą formą zarobku w przypadku dysponowania wolną nieruchomością. Niemniej jednak niedopilnowanie pewnych spraw może nieść za sobą przykre konsekwencje. Sprawdzamy, w jaki sposób legalnie wynająć mieszkanie i o czym pamiętać, by nie ponosić przykrych konsekwencji.
Umowa z lokatorem
Pierwszym krokiem, jaki powinien podjąć właściciel mieszkania, jest podpisanie umowy z nowym lokatorem. Co prawda forma pisemna nie jest przez prawo wymagana (umowa najmu może mieć formę ustną), jednak stanowi ona swoiste zabezpieczenie dla obu stron. Wzory umów można znaleźć w internecie, lecz warto udać się na konsultację do prawnika, który oceni, czy w umowie znajdują się wszystkie istotne zapisy oraz czy nie zawiera ona takich punktów, których zgodnie z prawem zawierać nie może. Umowa najmu nie wymaga potwierdzenia przez notariusza, jednak strony mogą zdecydować się na jej podpisanie właśnie w takiej formie. Co istotne, z zapisami umowy obie strony powinny mieć możliwość zapoznania się jeszcze przed podpisaniem.
Zgłoszenie najmu do urzędu skarbowego
Najem mieszkania podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych bądź ryczałtowo. Najczęściej wybierany jest właśnie ten drugi sposób, ponieważ jest on dla podatnika najkorzystniejszy. Obecnie stawka ryczałtu wynosi 8,5 proc. przy osiąganych dochodach do 100 000 zł rocznie, powyżej tej kwoty ulega natomiast podwyższeniu do 12,5 proc. liczonych od nadwyżki powyżej 100 000 zł rocznie. Aby wynajmować mieszkanie nie jest konieczne prowadzenie działalności gospodarczej, jednak należy zgłosić fakt odpłatnego udostępnienia nieruchomości do urzędu skarbowego. Trzeba dokonać tego do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło podpisanie umowy. Co więcej, podatnicy nie są zobowiązani do składania żadnych miesięcznych deklaracji podatkowych, jednak muszą wpłacać zaliczki na podatek dochodowy do 20. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Wyjątkiem jest styczeń, kiedy to opłaty dokonuje się do 31. dnia miesiąca. Zaliczka liczona jest od przychodu, który stanowi kwota odstępnego. Nie uwzględnia się w nim opłat za prąd, gaz czy wodę ani opłaty czynszowej. Podatnik nie ma również prawa do odliczenia kosztów uzyskania przychodu, jeżeli rozlicza się ryczałtem. Wartość zaliczki należy zaokrąglić do pełnych złotych, natomiast podstawą jej wyliczenia jest rachunek wystawiany lokatorowi. Jeżeli więc w danym miesiącu nie uzyskuje się przychodu, nie trzeba wpłacać zaliczki.
Reklama: Szukasz mieszkania lub domu w dobrej lokalizacji? Sprawdź koniecznie mieszkania na sprzedaż Gorzów Wielkopolski, gdzie znajdziesz mnóstwo ofert i bez problemu znajdziesz to czego szukasz.
Obowiązek złożenia PIT-28
Obowiązkiem każdego właściciela mieszkania, który wynajmuje je osobom trzecim, jest złożenie rocznej deklaracji PIT-28. Należy dokonać tego do 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym, za który zostaje złożona deklaracja. Należy w niej uwzględnić podstawę opodatkowania oraz zapłacone zaliczki na podatek dochodowy. Jeżeli podatnik uzyskuje dochody także z innych źródeł, na przykład na podstawie umowy o pracę, zobowiązany jest złożyć dwie osobne deklaracje PIT. Niezłożenie deklaracji nawet w przypadku dokonywania opłat miesięcznych wiąże się z możliwością wystawienia mandatu przez urząd skarbowy, dlatego warto pamiętać o tym obowiązku, jeżeli wynajmujemy mieszkanie.