Polskie prawo ułatwia rentierowi najem na warunkach, które sam sobie wybiera. Można oddawać lokatorom mieszkanie na cały rok lub zapraszać do niego turystów w sezonie i udostępniać lokal na doby. Oba tytułowe sposoby na wynajęcie mieszkania mają swoje plusy i minusy. W zależności od sytuacji, warto jednak postawić na jedno rozwiązanie. Które będzie lepsze kiedy? I Czym właściwie różni się wynajem krótko od długoterminowego z perspektywy właściciela nieruchomości oraz najemcy?
Wady i zalety lokatorów na stałe
Najem w ramach umowy na czas nieokreślony z konkretnym okresem wypowiedzenia wciąż jest w naszym kraju najpopularniejszy. Osoby, które z różnych powodów nie decydują się na zakup mieszkania, szukają go na rynku najmu. Rentier udostępnia swój lokal na cały rok, rozliczając się z lokatorami regularnie co miesiąc.
Przy odrobinie szczęścia właściciel nie musi często szukać najemców. Zdarza się, że w ramach najmu długoterminowego ci sami ludzie zajmują lokal przez lata. Zabezpieczeniem mieszkania i jego wyposażenia jest kaucja. Najczęściej jest to trzykrotność kwoty, jaką najemca miesięcznie płaci za mieszkanie. Przy wyprowadzce, jeśli w lokalu nie ma zniszczeń, które musi pokryć to zabezpieczenie, kaucja jest zwracana.
Reklama: Szukasz mieszkania lub domu w dobrej lokalizacji? Sprawdź koniecznie Biura Piaseczno, gdzie znajdziesz mnóstwo ofert i bez problemu znajdziesz to czego szukasz.
Wadą najmu długoterminowego, na którą zwracają uwagę specjaliści, jest niska rentowność w porównaniu z tym nastawionym na turystów. Rzeczywiście stawki w najmie krótkoterminowym są dużo bardziej atrakcyjne, wymaga on jednak większego zaangażowania ze strony właściciela.
Turysta jako lokator
Najem krótkoterminowy dotyczy zwykle niewielkich mieszkań położonych blisko dworca lub w innym miejscu atrakcyjnym turystycznie. Te atuty są ważne, ponieważ lokale takie rezerwowane są w sezonie przez turystów jako alternatywa dla hoteli czy innych obiektów noclegowych. Od apartamentów czy kawalerek wynajmowanych na doby hotelowe goście wymagają odpowiedniego standardu. Myśląc o tym sposobie na zarobek, warto zainwestować w wyposażenie i zadbać o właściwy standard wnętrza.
Prócz tego rentier zajmujący się najmem krótkoterminowym jest trochę jak właściciel hotelu. Musi zorganizować sobie system prowadzenia rezerwacji i znaleźć sposób na wygodny kontakt z klientami. Lokatorzy oczekują czystej i świeżej pościeli, dobrze wyposażonej kuchni i przytulnej atmosfery, jaką w obcym mieście może dać prywatne mieszkanie. Jeśli właściciel stworzy takie wnętrze i dobrze zorganizuje swoją pracę, może liczyć na spory zysk. W sezonie stawki najmu kawalerki na dobę były porównywalne do tych hotelowych. Odpowiednie obłożenie w tym czasie to zarobek dla rentiera.
Niektórzy właściciele łączą w jednym lokalu omówione wyżej rodzaje najmu. Latem udostępniają swoje mieszkanie turystom, a w roku akademickim studentom. Jest to możliwe i pozwala na osiągnięcie sporego dochodu. Myśląc o tym, warto jednak pamiętać o różnicach w sposobie rozliczania czy nieco innych wymaganiach, jakie musi spełnić mieszkanie dla stałych lokatorów i studentów.